Hulpmiddelen
Tolk voor doven en slechthorenden
Hebt u een auditieve handicap, dan kunt u een tegemoetkoming krijgen voor de tussenkomst van een door het Vlaams Agentschap voor Personen met een Handicap (VAPH) erkende tolk voor doven en slechthorenden.
Er zijn twee soorten tolken: de tolken Vlaamse gebarentaal en de schrijftolken. Een schrijftolk zet gesproken taal om in geschreven taal voor doven of slechthorenden die niet kunnen liplezen of geen gebarentaal kennen.
Omvang van de tussenkomst
U kunt jaarlijks 18 uur bijstand door een tolk voor doven en slechthorenden krijgen. Bent u slechthorend én slechtziend, dan kunt u 50 uren tolkondersteuning per jaar krijgen.
Uitbreiding
Volstaat het aantal uren niet, dan kunt u een uitbreiding aanvragen. Bij de toekenning van een uitbreiding houdt het VAPH rekening met het totaal aantal beschikbare uren.
Geldigheid
Een positieve beslissing van het VAPH voor de tussenkomst van een tolk voor doven en slechthorenden blijft onbeperkt geldig. Hebt u een uitbreiding van uren verkregen, dan moet u die uitbreiding ieder jaar opnieuw aanvragen.
CAB
Voor de concrete inschakeling van een tolk neemt u contact op met het Vlaams Communicatie Assistentie Bureau voor Doven (CAB). Het enige wat u zelf te betalen hebt, zijn de vervoerskosten van de tolk.
Een tolk op het werk
U kunt ook op uw werk de tussenkomst van een tolk voor doven en slechthorenden aanvragen. Hiervoor moet u u echter tot de VDAB wenden.