Participatie
Aandeel van het VAPH
In de publicatie ’Inclusief beleid voor personen met een handicap: voorbeelden uit de beleidspraktijk’ kunt u meer lezen over het inclusief beleid van het Vlaams Agentschap voor Personen met een Handicap (VAPH) tussen 1997 en 2001. Het boek is een leidraad zowel voor u, als persoon met een handicap, als voor beleidsmakers of andere geïnteresseerden.
Sindsdien veranderde er heel wat. De aandacht van het VAPH richtte zich in de voorbije beleidsperiode van de Vlaamse regering (2004-2009) onder meer op volgende beleidsdomeinen:
Toegankelijkheid en mobiliteit
Het VAPH werkte mee aan verscheidene projecten:
- het Vlaams toegankelijkheids- en mobiliteitsbeleid voor personen met mobiliteitsproblemen, en meer in het bijzonder het organisatorisch kader voor het aangepast vervoer;
- de vertegenwoordiging van de Vlaamse Gemeenschap binnen de Europese actieprogramma’s voor de toegankelijkheid van het zware spoorwegverkeer en van de touringcars in Europa;
- een voorontwerp van Vlaamse regelgeving over toegankelijkheid;
-
de verspreiding van het gedachtegoed rond het concept ’universal design/design for all’.
Vrijetijdsbesteding en toerisme
In Vlaanderen zijn er heel wat organisaties die vrijetijdsactiviteiten organiseren voor personen met een handicap. Helaas is het voor u niet altijd evident om daaraan deel te nemen. Om u een zinvolle vrijetijdsbesteding te kunnen garanderen, erkent en subsidieert het VAPH een twintigtal organisaties voor vrijetijdszorg, die aangepaste vrijetijdsactiviteiten aanbieden. Neem voor meer informatie over die activiteiten contact op met de organisaties voor vrijetijdszorg zelf.
Het VAPH pleitte er in de voorbije beleidsperiode voor om ook het toerisme (bijvoorbeeld op het vlak van logeermogelijkheden) zo toegankelijk mogelijk te maken voor personen met een handicap. Toerisme Vlaanderen gaf aan deze boodschap alvast een heel goed gevolg. Die organisatie ontwikkelde een gericht beleid rond toerisme-voor-allen, meteen een schoolvoorbeeld van inclusie.
Inclusief onderwijs
Maatschappelijke participatie begint niet op volwassen leeftijd. Mensen worden in sterke mate gevormd in het onderwijs. Het VAPH leverde dan ook heel wat inspanningen om de discussie rond inclusief onderwijs te blijven voeren. Samen met de Vlaamse Onderwijsraad (VLOR) werden nieuwe organisatievormen voor leerlingen met specifieke noden verder verkend. Het VAPH organiseerde, begin 2004, samen met het departement Onderwijs, ook een symposium over inclusief onderwijs. Dat resulteerde in het memorandum ’Ruimte voor inclusief onderwijs’. Sinds het najaar 2005 nam het VAPH uitgebreid deel aan de discussie over een nieuw organisatorisch model voor het onderwijs in Vlaanderen. Dit mondde uit in een voorontwerp van decreet inzake leerzorg.