Publicaties
Inclusief beleid voor personen met een handicap: voorbeelden uit de beleidspraktijk
Het gehandicaptenbeleid in Vlaanderen reikt verder dan de categoriale zorg voor personen met een handicap. Dit kwam expliciet tot uiting in het beleidsplan van het Vlaams Fonds voor Sociale Integratie van Personen met een Handicap voor de periode 1997-2000. Het inclusief beleid werd toen voor het eerst beschreven als één van de beleidspijlers van deze Vlaamse overheidsinstelling. Personen met een handicap, zo werd gesteld, moeten aan alle domeinen van het maatschappelijk leven kunnen deelnemen. Ook op Europees niveau vindt deze gedachte de laatste jaren meer en meer ingang.
Inhoud
De meningen en standpunten over inclusie en inclusief beleid lopen uiteen, zeker wat het gehandicaptenbeleid betreft. In het eerste deel van deze publicatie worden de meest toonaangevende invullingen gewikt en gewogen en wordt een eigen theoretische benadering naar voor geschoven. Deze eigen invulling is op inductieve wijze tot stand gekomen, op basis van ervaringen in de dagelijkse beleidspraktijk van het Vlaams Fonds. Het uitklaren van de relatie tot het gelijkekansenbeleid wordt niet geschuwd: overeenkomsten en verschilpunten worden aangestipt.
In het tweede deel beschrijven de beleidsmakers van onder meer toerisme, mobiliteit, onderwijs en tewerkstelling hoe zij hun beleid afstemmen op de bijzondere maatschappelijke doelgroep. Dat levert een tot op heden ongekend gevarieerd kleurenpalet op, met als gemeenschappelijke noemer het streven naar meer kwaliteit in de dienstverlening voor personen met een handicap.
Doelpubliek
Dit boek is bestemd voor al wie het gehandicaptenbeleid op voormelde domeinen voorbereidt of maakt. Ook directies van voorzieningen, gehandicaptenverenigingen en hulpverleners in de concrete handelingspraktijk worden uitgenodigd om hun visie te verruimen en om het theoretische discours opnieuw te voeren. Door opzet en uitvoering is deze uitgave heel geschikt als leermiddel bij opleidingen en bij de beleidspraktijk van tal van sectoren.
Auteur
De auteur, Rudi Kennes, is licentiaat in de klinische psychologie en stafmedewerker bij het Vlaams Agentschap voor Personen met een Handicap (VAPH). Daar is hij sinds 1997 aangewezen als ambtenaar voor het inclusief beleid. Daarvoor was hij algemeen secretaris bij de Federatie van Vlaamse Simileskringen.
Verkoop
Het boek ’Inclusief beleid voor personen met een handicap. Voorbeelden uit de beleidspraktijk’ (ISBN 90-334-4830-0) is verkrijgbaar bij Acco, Brusselsestraat 153, 3000 Leuven (www.acco.be), en kost 24,50 euro.